פגי וויליאמס – Peggy Williams

פגי וויליאמס Peggy Williams

סקירה בוני וייס

מספר פרטים ביוגרפיים על פגי וויליאמס ודרך הכשרתה כמורה

פגי וויליאמס נולדה ב 14 ספטמבר 1916 במנצ'סטר. היא נולדה למשפחה יהודית והיתה ילדה חמישית מתוך שישה ילדים.

לפגי, אשר נחשבה כ"ננסית" המשפחה, לא היתה ילדות קלה: היא התחילה ללמוד בגיל מאוחר יחסית והיו לה יחסים מסובכים עם אמה. בנוסף, כשהייתה בת 19, אביה אובחן כחולה במחלת פרקינסון ובהמלצת הרופא עברה כל המשפחה ממנצ'סטר המזוהמת לבריטון שליד הים.

פגי טיפלה באביה עד שנפטר בשנת 1938. מספר חודשים לאחר פטירתו היא עזבה את בית הוריה, התחתנה עם לואיס ניקסון ועברה לגור בלונדון, שם נשארה לגור עד סוף ימיה.

זמן קצר אחרי מלחמת העולם השנייה בעלה שהיה מגמגם, פנה לפ.מ. אלכסנדר על מנת לקבל שיעורים בשיטת אלכסנדר. בשלב מסוים בעלה לא יכול היה להמשיך ללמוד והוא שכנע את אישתו להתחיל ולקבל שיעורים בשיטה.

בסתיו 1947 החלה פגי ללמוד בקורס להכשרת מורים לטכניקת אלכסנדר. ההכשרה שלה נמשכה מעל ל 7 שנים, הרבה מעבר למקובל. טכנית היא הייתה אמורה לסיים את ההכשרה שלה כמורה אחרי שלוש שנים אולם גם בעקבות השבץ של אלכסנדר שגרם לכל התלמידים ללמוד שנה נוספת ובמיוחד מכיוון שפגי הרגישה שהיא עדיין בשלה לסיים את הלימודים ולקבל תעודה, פנתה פגי לפ.מ. אשר אפשר לה להמשיך וללמוד בקורס להכשרת מורים.

בפברואר 1955 בעידודם של וולטר קרינגטון וג'ון סקינר הסכימה פגי לקבל את התעודה שלה. אחרי שפ.מ. אלכסנדר נפטר באוקטובר אותה השנה, נשארה פגי שלוש שנים נוספות ללמד בקורס להכשרת מורים ועזרה לקירנגטון להכשיר מורים לשיטה.

בשנת 1960 עבר הקורס להכשרת מורים תחת ניהולו של קרינגטון לרחוב לנסדאון 18 והשם שלו שונה ל The Constructive Teaching Center. פגי המשיכה ללמד בבית הספר כ 15 ועזרה להכשיר מורים רבים לשיטת אלכסנדר.

הנישואים הראשונים שלה ללואיס ניקסון לא היו מאושרים ובשנת 1958 הם נפרדו. יחד עם חוסר המזל שלה בנישואין טענה פגי שבעלה הראשון נתן לה את האוצר הגדול ביותר שהיא יכלה לקבל, את שיטת אלכסנדר, "כך שמחוסר המזל של הנישואין יצא דבר גדול".

בשנת 1960 נישאה פגי בשנית ללרקס וויליאמס, הנישואים השניים לרקס היו נישואים מאושרים אולם הסתיימו לאחר 8 שנים כשרקס נפטר בשנת 1968.

בשנת 1972 עברה פגי לצפון לונדון שם לימדה שיטת אלכסנדר קרוב לשלושים שנה.

בהיותה בת 87, בתאריך ה 15 בנובמבר 2003 נפטרה פגי וויליאמס בלונדון.

ההוראה של פגי וויליאמס ודרך התפתחותה בשיטה

פגי הייתה מורה נערצת על רבים מתלמידה. חלקם הגיעו ממקומות מרוחקים על מנת לקבל ממנה שיעורים בשיטה.

פגי נודעה בשל צלילות ובהירות המחשבה שלה ובשל מגע הידיים הקליל שלה דבר שאיפשר לה ללמד ביעילות את טכניקת אלכסנדר.

קלות מגע הידים שלה התגלם הן בדרך ההוראה שלה והן בחיי היום יום שלה. מסופר על כך שיום אחד, בעקבות פריצה לביתה, הגיעו לביתה שוטרים מתוך כוונה למצוא טביעות אצבעות של השודדים. בזכות מגעה הקל, השוטרים נותרו נבוכים מכיוון שהם לא הצליחו למצוא שום טביעת אצבע שלה בדירה.

פגי הייתה ידועה כמישהי שנמנעה מפרסום אבל השם שלה היה מוכר גם מחוץ לחוגי שיטת אלכסנדר, אולם רק בשנת 1993 היא הסכימה לקבל הוקרה בספר The Best of British Women כאחת הנשים המפורסמות של השנה.

רק בשנת 1999, בהיותה בת 83 יכלה סוף סוף פגי להכיר ולהעריך את חשיבות הדרך שעשתה והסכימה שתכתב הביוגרפיה שלה.

בשנת 2000 נערכה חגיגה לציון 45 שנות פעילותה של פגי. מספר רב של תלמידים הגיעו מכל העולם ולרבים הייתה זאת ההזדמנות האחרונה לראות אותה.

פגי הודתה באופן מיוחד לוולטר קרינגטון ואמרה: "האמת היא שאני חיבת תודה לוולטר, שחוץ מההתמדה שלי, בלעדיו לא הייתי מי שאני היום. האמונה שלו והעידוד שלו….. כי בלעדי העזרה והעידוד שלו הייתי מרימה ידיים, זה בטוח."

וולטר הציג את פגי באירוע ואמר:" שום מורה לא עשתה מה שפגי עשתה . פגי אדם של רגשות". ואני רואה את זה כדבר חיובי לא כשלילי.

החיים הרגשיים החזקים של פגי, תרמו באופן יוצא דופן, לדרך העבודה שלה. הם הובילו אותה ללמד את טכניקת אלכסנדר בתשומת לב, מתוך בהירות ומתוך תובנה. דבר שהוביל אותה לנקודת מבט עמוקה מאוד על עבודה בטכניקת אלכסנדר.

פגי תיארה את שעורי אלכסנדר כ"מבורכים" וזה גם מה שהרגישו התלמידים שלה.

הספרייה שלה הייתה מלאה בספרי תורת הנסתר שנתנו לה תלמידים וזאת למרות שלה לא היה עניין רב בנושא: "אנשים ממשיכים לתת לי את הספרים האלו כי הם חושבים שאני קדושה יותר מי כל מי שתרצה, אני מנסה לשחרר אותם מטעות ולפעמים אני מפתיעה אותם בעובדה שאני מהמרת על סוסים".

בגיל 85 פגי עדיין לימדה שבעה ימים בשבוע, ושמרה על סדר יום צנוע.

בשנתיים האחרונות לחייה, כשחלתה, התלמידים שלה נהגו להגיע פשוט כדי לשתות תה ולשוחח. לרוב, בדרך כלל אחרי שיחה קצרה, פגי הייתה מציעה "לעבוד קצת ביחד".

לפגי היתה אינטואיציה נפלאה, כושר הבחנה ונוכחות מרשימה. רק השהות במחיצתה גרמה לתלמידיה להרגיש מלאי חיים ומלאי אנרגיה.

פגי אמרה פעם : " הייתי מאד שבורה כשהתחלתי אבל הייתה לי כמיהה גדולה לשינוי". והוסיפה "זה הדבר החשוב ביותר, הרצון הנכונות והכמיהה לשינוי. בגלל זה טכניקת אלכסנדר מתפתחת, כי היא נותנת לך את הסיכוי, דבר, שנותן תקווה לאנשים אחרים."

לימוד נוסף על דרך הוראתה של פגי וויליאמס

על אישיותה של פגי וויליאמס ועל הבנתה את שיטת אלכסנדר אפשר לקרוא גם במקורות הבאים:

  • הספד לפגי ויליאמס (קובץ pdf)
  • קטעים נבחרים משיחות עם פגי וויליאמס (קובץ pdf)
  • ראיון שנערך עם פגי וויליאמס: Pamphlet : An interview with Peggy Williams

© כל הזכויות למאמר שמורות לאור שחר,

חזרה למורים הראשונים לשיטת אלכסנדר